fallback

Все по-близо до "политически неизгодната" отмяна на ранното пенсиониране

Въвеждането на минимална възраст за военни и полицаи е стъпка в правилната посока, коментират експерти пред Investor.bg

12:04 | 03.10.14 г. 9

През изминалата седмица дебатът по горещата тема за ограничаване или не на ранното пенсиониране за военни и полицаи отново стана актуален. Темата излезе на дневен ред отново, след като от стенограмата на последното правителствено заседание стана ясно, че кабинетът е приел мерки в отговор на препоръките на Европейската комисия да се въведе минимална възраст за пенсиониране на всички български граждани, в това число и на работещите в специалните ведомства.

Новината мигновено отключи заявки за протести – синдикатът на работещите в затворите се обяви срещу заявените от министъра на труда намерения, а от полицейския синдикат дори поискаха оставката на министър Христосков заради "опитите за ограничаване на социални права".

Възможността за ранно пенсиониране на военни бе върната от кабинета „Орешарски“, а преди това бе отменена от кабинета „Борисов“. Орешарски отмени пенсионната реформа на ГЕРБ, влязла в сила от началото на 2013 година, с която беше въведено условието за възраст за пенсиониране на военни.

Самият министър Йордан Христосков отговори на посочените заявки, като заяви, че не дължи обяснения на никого и защити тази необходима по думите му стъпка от пенсионната реформа. По негово мнение при сега действащите правила се пенсионират млади хора и се разхищават знания, енергия и опит за излизането от пазара на труда на млади пенсионери, които иначе биха били много полезни на системата.

Като експерт, а не като министър, Христосков винаги е защитавал реформата, ограничаваща ранното пенсиониране. В интервю за Investor.bg от началото на тази година той застъпи тезата, че въвеждането на минимална възраст за пенсиониране при военните трябва да бъде последвано и в други структури по сигурността – полицията и специалните ведомства. Следва да се има предвид, че и в полицията, и в армията, и в специалните ведомства се измени характерът на работата, обясни той тогава. Вече не се работи с онези методи, които натоварват физически и психически хората, което е сериозен фактор в полза на фактора възраст, каза той.

Друго експертно мнение – това на бившия министър на труда и социалната политика Иван Нейков, също застъпва провеждане на „политически неизгодната“ реформа по ограничаване на ранното пенсиониране. Според него това е правилният път за намаляване на трупащия се дефицит в осигурителната система. Като обърна внимание, че няма едно решение на проблема с дефицита и че „кацата е пробита на много места“, Нейков посочи пред Investor.bg, че всеки дефект в сегашния модел трябва да се отстранява независимо от това колко пари реално биха влезли в хазната и дали те ще стигнат за покриване на дефицита.

Експертът обясни, че основен принцип на осигурителната система е равнопоставеността. Така че моделът трябва да е еднакъв за всички осигуряващи се лица, без да се толерира една или друга група, заяви Нейков. Той изтъкна, че няма сериозни аргументи защо за една група осигуряващи се трябва да важат условията и възраст, и стаж, а за друга – само стаж. Според него трябва да има еднакъв подход към военизираните и към цивилните.

"Крайната цел е една – увеличението на пенсиите. И тъкмо затова трябва да бъдат проведени „тежките“ реформи – за да можем да разчитаме в бъдеще на по-високи пенсии", каза още той. Според Нейков реформите в пенсионната система трябва да бъдат правилно разяснени на обществото, да се покажат разчети и очаквани резултати. „И когато се предоставят тези разчети, обществото ще разбере защо трябва да се прокарват непопулярните реформи“, смята Нейков.

Той повтори, че голямата цел – увеличаване на размера на пенсиите, ще се постигне само при няколко условия. А именно въвеждане на фактора възраст за военните, ограничаване на ранното пенсиониране за специални ведомства, повишаване на осигуровките и нова политика по доходите. Нейков бе категоричен, че от момента на въвеждане на тези важни стъпки в период от пет до седем години може да разполагаме с ресурс за осезаемо увеличение на пенсиите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:34 | 13.09.22 г.
fallback